A klímaváltozás hatásait saját bőrünkön érezzük, ahogy ennek légirégészeti vonatkozásairól már többször nyilatkoztam (klímaváltozás légirégészeti hatása, AARG poszter, történeti táj, viharos hétvége, Regöly). A légirégészetet kicsit félretéve, az emberiség jövője szerintem is rajtunk, főként energiagazdálkodási hozzáállásunkon múlik. A sztereotípiákat, és a tudatlanságból eredő – olykor akár kedvesen tálalt – butaságokat azonban nem szeretem. Így futottam össze a Greenpeace aktivistáival…
Éppen futó, megújuló erőforrásokat támogató kampányukkal nagy vonalakban egyetértek, de megragadom az alkalmat saját véleményem rövid kifejtésére is: szerintem túl sokat reklámozzuk (reklámozzák) a hagyományos energiaforrások helyett a megújulókat, és túl keveset a túlzott és felesleges hulladéktermelésünket, illetve a túlzott energiafogyasztásunkat. Kezdjük talán velük, és ezekkel párhuzamosan újuljunk meg az energia forrása terén is.
Nagyon fontos viszont – és kampányuk egyik sarokköve is ez -, hogy energiagazdálkodásunk jövőjéről megfelelő törvényi háttérrel rendelkezzünk. Egyetértek, lépéseket kell tenni! Viszont szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy az amúgy tényleg nehézkes és idegőrlő bürokratikus intézkedések hátterében logikus dolgok is állhatnak. Tehát a viccesen kimondott „még a régészektől is kell szakvélemény a megújuló energiaforrás telepítésekor”-ra az alábbi képekkel kívánok reagálni…
A felvétel egy újonnan épített szélerőművet, és a közvetlen közelében, a gabona által kirajzolt római kori villagazdaság épületeit ábrázolja. A beruházáshoz azért szükséges a régészeti hatástanulmány (ahogy egy bevásárlóközpont esetén is), mert közös érdekünk, hogy kulturális örökségünk, vagyis ez a régészeti lelőhely is helyet kapjon életünkben. Vagyis – és ezt kéne látni – mindennek megvan a maga helye, és szerepe. Mert nem csak lápok fekszenek a beruházások útjában…